..... دانش بومی - گذری کوتاه بر موضوع بازداشت پزشک جراح عمومی بیمارستان ولی عصر(عج) ممسنی


دانش بومی موتور توسعه پایدار
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

صفحات جانبی:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

گذری کوتاه بر موضوع بازداشت پزشک جراح عمومی بیمارستان ولی عصر(عج) ممسنی

نوشته شده توسط:admin
دوشنبه 1394/05/5-22:05

به نا به گزارش رسیده از شهرستان ممسنی و رسانه های نزدیک به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پژشکی ، سرکار خانم دکتر فروغ رزمجویی تنها جراح بیمارستان ولی عصر (عج) ممسنی در استان فارس به اتهام توهین به مامور دولت در اورژانس بیمارستان دستگیر و با دستبند به بازداشتگاه منتقل شد. بر اساس همین گزارش مقارن ساعت 4 عصر دیروز یکشنبه هفته جاری ، بیماری به علت ضربه چاقو به قفسه سینه اش به بیمارستان ممسنی منتقل می شود . با خانم دکتر رزمجویی جراح بیمارستان تماس گرفته می شود و وی بلافاصله بر بالین بیمار حاضر و اقدامات درمانی لازم را انجام می دهد و پس از آن در ایستگاه پرستاری مشغول نوشتن پرونده بیمار بوده که بازپرس پرونده وارد اورژانس می شود و اظهار می دارد بیمار بدحال است و جراح باید بالای سر بیمار باشد. دکتر رزمجویی به وی اطمینان می دهد که اقدامات لازم برای این بیمار انجام شده است . وقتی توضیحات دکتر رزمجویی وی را قانع نمی کند و این پزشک از بازپرس می خواهد در امور درمان بیمار دخالت نکند.

عدم اجرای دستور بازپرس توسط جراح باعث می شود وی فرمان بازداشت دکتر رزمجویی را صادر و تنها جراح این شهرستان در مقابل دیدگان بیماران و پرسنل بیمارستان با دستبند به بازداشتگاه منتقل شود.

به گفته ی منابع بیمارستانی وی تا 12 شب در بازداشت بوده و پس از آن به شرط مراجعه در روز بعد آزاد می شود.این اتفاق باعث واکنش بسیاری از پرسنل سلامت استان فارس در فضای مجازی گردیده است.لازم به ذکر است که عده ای از پزشکان امروز در اعتراض به این بازداشت گرد هم آمدند و بدینوسیله اعتراض خود را ابراز داشتند.

هم چنین به نا به گزارش رسانه های محلی در پی  اعتصاب بیمارستان ولی عصر (عج) شهرستان ممسنی        ( بغیراز بخش اورژانس) ، برای بیش از 10 ساعت وضعیت بیمارستان شهرستان ممسنی بهم ریخته بود و مراجعه کنندگان با سردرگمی و نگرانی در محوطه بیمارستان بلاتکلیف منتظر بودند.

توجه به چند نکته!

ما در کشوری زندگی می کنیم که مدعی است ، ام القرای جهان اسلام است و در این کشور قانون اساسی آن بر اساس شرع نوشته شده است. کشوری که مدعی است باید انقلابش را به دنیا صادر و دنیا را برای ظهور عادلی عدالت گستر آماده نماید.چنین کشوری با این ادعا که می خواهد جهان را آماده ظهور کند، عقل سلیم ایجاب می کند که خود سعی کند عدالت را در اعلی درجه رعایت نماید.

مگر مدیریت جرای عدالت بر عهده سازمان قضاء این کشور نیست؟ اگر چنین است( که هست) چند سؤال به ذهن هر آزادی خواهی خطور می کند:

1.      آیا اجرای عدالت نباید بر اساس قانون باشد؟!

2.      آیا دستگیری و بازداشت پزشک بر اساس روش جاری و قانونی بوده است یا نظر شخصی مسِؤل دستور دهند بازداشت یاد شده؟!

3.      اگر خلاف رویه و قانون بوده است (به نا به گفته برخی حقوق دان ها نحوه بازداشت خلاف قانون است) آیا قانون این اجازه را به مجری خود داده است که در برخی جاها بر اساس نظر شخصی  خود اقدام کند؟!

4.      آیا امام راحل (ره) که بزرگترین نقطه ثقل این انقلاب بود، اساس کارش در امور پزشکی ، اطاعت محض از اطباء نبود؟ 

5.      آیا برای اجرای قانون نباید برابر روش جاری قانون اجرا کرد؟ و اگر کسی این قانون را نقض کرد برخورد با او چگونه خواهد بود؟

6.      آیا برای اجرای قانون باید برای حرمت انسان ها  جایگاهی قایل شد یا خیر؟

7.      آیا در اجرای قانون یک قاضی باید با تدبیر عمل کند یا خیر؟ اگر جواب مثبت است( که ایدآل این است که باید باشد) ، قاضی دستور دهنده تحت امر سازمان قضا در بیمارستان ولی عصر(عج)  ممسنی فارس به عواقب این برخورد ( به فرض صحیح بودن کارش) فکر کرده بود؟

8.      اگر در مدت بازداشت دکتر متخصص و اعتصاب پرسنل بیمارستان یاد شده، اتفاقی خاص در منطقه اتفاق می افتاد( مثلاً خدای ناکرده تصادفی با ده ها مصدوم رخ می داد) دستور دهنده بازداشت خانم دکتر و سازمان مربوطه چه طور با این قضیه برخورد می کردند؟! آیا از همان پزشکی که در جلوی بیماران و کارمندان بیمارستان( آن هم یک پزشک زن)  دست بند بر دستش زده و به صورت نامناسب از بیمارستان خارجش نمودند، می خواستند که به بیمارستان برگردد؟! اگر بر نمی گشت چه می شد؟ اگر بر می گشت، آیا روحیه ای برای کار( به فرض عمل اورژانسی) داشت؟ آیا دستش نمی لرزید؟ آیا در آن زمان( و همین الان هم)  بر پیکره سازمان قضاء این کشور ضربه حیثیتی وارد نمی شد و نمی شود؟!

در این جا این نوشته بر آن نیست که بررسی کند ، که آیا با این خانم دکتر برخورد بد شده و یا ضرب و شتم صورت گرفته  است و اساسا در مقام بررسی این امر قرار ندارد. اما:

9.      آیا در آینده پزشکان متخصص برای حضور در این منطقه و یا در برخورد با چنین بیمارانی  احساس نا امنی نمی کنند؟ اگر پزشکی از ترس چنین برخوردی بگذارد که  بر خلاف حال بیماری مشابه با او صحبت شود و از این راه مصدوم و یا بیمار دچار حادثه بدتری شود، چه کسی پاسخ گو خواهد بود؟!

حوادث اتفاق افتاده در این مدت در کشور برای پزشکان کمی نگران کننده است. چند روز پیش پزشکی متخصص در اردبیل با دست فردی غیر متخصص به قتل رسید. پزشکی که می توانست هزاران انسان بیمار سرطانی را مداوا کند و زندگی و حیات را به آن ها برگرداند!

اما آن چه (سوای از بین رفتن آن پزشک اردبیلی ) باید مورد بررسی و وکاوی قرار بگیرد این است که باید بین قتل پزشک اردبیلی و برخورد با  با پزشک بیمارستان شهرستان ممسنی باید تفاوت قایل شد. اما این تفاوت در کجاست؟!

شاید قاتل  پزشک متخصص ، یک پزشک متخصص را یک آدم و یک جثه بداند و نیز او چه می داند که  هر مغزی چه قیمیتی دارد؟ اما انتظار ما از متخصصین امور قانونی چیز دیگری است. هر چند که به بخواهد به وظیفه خود عمل کند! مهم این است که یک متخصص و قانون دان باید آن قدر تدبیر به خرج بدهد که در هر کجا چطور برخورد نماید.

آن چه برای این نوشته اهمیت دارد  این نیست که  چرا با این خانم پزشک متخصص برخورد شده است؟! هنوز حکمی صادر نشده و ما از نتیجه آن خبر نداریم و این نوشته نیز بر اساس اعلام رسانه های وزارت بهداشت و شهرستان ممسنی بررسی می گردد اما، مهم این است که  نحوه برخورد با این چنین وقایعی چه هزینه ای برای قوه قضاییه کشور دارد؟!

در پایانه بر این نکته پافشاری می گردد که استحکام قوه قضاییه و نظام مقدس جمهوری اسلامی منوط به برخورد بدون اغماض با چنین پدیده هایی است. جریان به نفع چه کس یا کسانی تمام شود ، برای مردم مهم است اما مهم تر این است که بر اساس قانون صورت گیرد، هرچند برای افکار عمومی نیز باید پاسخ قانع کننده ای داشته باشیم. 

در پایان لازم می دانم از تلاش بی وقفه مسؤلین محترم شهرستان ممسنی و نیز هیئت اعزامی از شیراز و همه کسانی که در آرام کردن بستر این حادثه تلاش کردند، تقدیر و تشکر نموده و از برادران و خواهران هم­تبارم در بیمارستان ولی عصر ممسنی اعم از کادر پزشکی ، کارمندان و سایر پرسنل  تقاضا دارم که ضمن حفظ آرامش خود، بگذارند قانون مسیر خود را طی نماید.

درود بر آنان که هدایت را اطاعت کردند.

ارادتمند

جلال یوسفی 

5 مرداد/1394 شمسی

 نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:دوشنبه 1394/05/5 22:08

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic