تبلیغات
دانش بومی
  • تازه ترین مطالب:
آخرین مطالب
پاسخ به نامه( جوابیه ) منسوب به شورای اسلامی در سایت رستم نیوز

پاسخ به نامه( جوابیه ) منسوب به شورای اسلامی در سایت رستم نیوز

سایت خبر گزاری رستم نیوز طی تیتری پاسخ شورای شهر مصیری را در واکنش به

قطع درختان پارک کوهسار مصیری منتشر کرده است.

 

با پیگیری این جانب مشخص شد استناد  این سایت به نامه ای ارسالی از شورای شهر مصیری است که این جانب جوابیه ام را به استناد سایت خبرگزاری رستم نیوز تهیه می کنم و نه بر مبنای نامه ارسالی زیرا به دلایلی که در ادامه خواهم آورد این نامه از نظر قانونی مستند نمی باشد و احتمال های متعددی در باره آن می توان بیان نمود.

در خصوص این متن منتشر شده به طور خلاصه به بررسی این متن خواهیم پرداخت.

شورای شهر مصیری طی جوابیه ای( به استناد سایت خبرگزاری رستم نیوز)  در خصوص قطع درختان جنگلی پارک یاد  شده بالا چنین آورده است که:

« اولاً مبلغی در قالب تخصیص اعتبارات دولتی جهت سازماندهی پارک مورد نظر که می بایست هزینه فضای سبز و بهبود ساماندهی اصلاح و ساماندهی صورت تا شاید تغییرات اساسی  از هر نظر در پارک کوهسار باشیم که متأسفانه تابستان منابع طبیعی اعلام نظر نموده پارک هنوز بلاتکلیف و بدون بهره برداری و در تملک شهرداری نمی باشد که شکایت شهرداری را به مراجع صالحه نموده است مراتب جهت آگاهی و استحضار شهروندان عزیز

ضمناً عملیات اجرایی تا تعیین تکلیف در مراجع قضایی متوقف گردیده است باشکایت شورای اسلامی شهر مصیری منابع طبیعی شهرستان رستم»

این متن  بدون کم و کاست از طرف شورای شهر بوده و هر گونه اغلاط انشایی و نگارشی متوجه نویسنده بوده و جهت امانت در موضوع متن به صورت کامل در اینجا آورده شده است.

در این خصوص دو صورت  به بررسی و نقد پرداخته می شود.

1.     یکی نحوه و شکل  نامه نگاری  و نیز معلوم نشدن مرجع اصلی پاسخگویی

2.    تناقضات موجود در نامه منسوب به شورای اسلامی شهر مصیری و مصاحبه شهر دار و نیز عدم جوا ب به برخی از سوالات مردم

در مصاحبه شهر دار شهر مصیری با نورآنلاین صحبت از نبود بودجه و نیز فروش چوب ها برای بهینه سازی  پارک صورت گرفته است اما در این جا صحبت از بودجه دولتی شده است. بالاخره کمبود بودجه یا نبود بودجه و یا تخصیص بودجه  منجر به قطع درختان پارک شده است.

در خصوص نامه به مواردی اشاره می گردد.

الف. نامه شورای شهر مصیری بدون تاریخ ،شماره و امضاست. بنابراین نمی تواند منبعی برای استناد باشد!

ب. در این نامه مشخص  نشده است که  مسوول اصلی قطع درختان چه کسی بوده است ! و با چه مجوزی اقدام به این کار کرده است ؟! و لذا این نامه ناقص و غیر قابل استناد است.

پ. وضعیت نامه در شأن شورای یک  شهر مرکز شهرستان نمی باشد.این نامه علاوه بر اشکال متعدد انشایی ، تایپ نشده و بدون امضاء می باشد.

ت. ابهامی که در رابطه با بند «پ» ( بند فوق)  وجود دارد این است ، آیا شورای شهر  قادر به نوشتن نامه اداری نبوده و در روش جاری اداری قاصر است یا اینکه مسئله مورد بحث و نیز جوابگویی به مردم را زیاد مهم نمی دانند. در هر صورت از این دو وجه این مسئله نمود ضعف شورای شهر مصیری است.

ث. تنها چیزی که در این نامه نشان از رسمیت می دهد، نوشته شدن در یک نامه صورت جلسه با  آرم و اسم شورای مصیری است که می تواند با برداشتن یک کاغذ هرکس چنین نامه ای بنویسد ودر صورت  حقیقی بودن نامه ،شورای شهر باید به این بی حرمتی به جوابیه های بنده، نورآنلاین ، رستم نیوز و نیز مردم جواب گو باشد.

اما در خصوص موارد اصلی و جواب شورای اسلامی

الف. تناقض در جواب شورای شهر مصیری و مصاحبه شهر دار مصیری

ب. شورا از  مخالفت تابستان اداره منابع طبیعی اشاره می نماید اما مشخص نکرده در کدامین تابستان و چه سالی و طی چه مکاتباتی این امر صورت پذیرفته ونیز یادآوری ننموده است که جوابیه منابع طبیعی بر اساس چه مستنداتی بوده است؟! البته در نامه هایی که بعداً شهر داری منتشر کرده است به برخی از این موارد اشاره گردیده است.

پ. عدم مشخص کردن قانونی که بر اساس آن شورا اقدام به عملیات اجرایی نموده است. شورای شهر بیان نکرده است که بر اساس چه نشست ، جلسه ، مصوبه قانونی و با اجازه چه مرجعی اقدام به این کار نموده است.اصولاً برابر قانون نه شورا و نه شهرداری و نه هیچ فرد دیگری حق انجام چنین کاری را بدون هماهنگی با اداره منابع طبیعی ندارند.

ت. با پذیرش مخالفت از سوی منابع طبیعی ، شورای اسلامی یا شهرداری که تاکنون برای ما مشخص نکرده کدامیک بانی این کار بوده اند، بر اساس چه مستند قانونی بدون نتیجه دریافت نتیجه شکایت منابع طبیعی اقدام به این کار نموده است. بر اساس قانون این کار باید مستند باشد وشورا باید جواب این نوشته را در همین  سایت به منتقد و مردم بدهد که آیا سندیتی در خصوص پارک مبنی بر تملک  و مالکیت شهرداری دارد. اگر دارد ارایه دهد و اگر ندارد نیز اصل حرکت تخلف از قانون بوده است.

ث. فضای سبزو روشنایی پارک ، و بهینه سازی و اصلاح یا ریشه کن کردن درختان و تغییرات بنیادی؟!

شورای شهر مصیری در این نامه دست نویس، بدون تاریخ، شماره و امضاء یادآور شده است، با تخصیص این بودجه از سوی دولت با حضور میدانی بر آن شدیم تا نسبت به ساماندهی و بهینه سازی ، روشنایی وفضای سبز پارک اقدام کنیم.

مردم عزیز، دوستان ، همشهریان ، شهردار و اعضای محترم شورای شهر مصیری و نویسنده محترم این نامه!

لازم نیست یادآوری کنم که بین اصلاح تا تغییرات بنیادی و نابودی تفاوت وجود دارد زیرا همه دوستا ن اهل فهم و کمالات بوده و می دانند که هدف از اصلاح رفع نواقص جزئی است. بنابر این بهینه سازی و اصلاح چه ارتباطی با ریشه کن کردن حدود 50 اصله درخت در پارک کوهسار مصیری دارد. از سوی دیگر ، روشنایی پارک ارتباطش با از بین بردن درختان پارک مشخص نشده است!

شورا در نامه خود به طور کلی و بدون توضیح نوشته است تا شاهد تغییرات اساسی از هر نظر؟! در پارک کوهسار باشیم. این  جمله علاوه بر این که  یک جمله کلی است و معنی و مفهوم مشخصی از آن مستفاد نمی گردد، با گفته شورا در همین نوشته متناقض است. آیا شورا تفاوت بین « اصلاح و بهینه سازی» و « تغییرات اساسی» را نمی داند؟! اگر می داند چرا تناقض گویی کرده است؟! یا اگر نمی داند که...... بگذریم موضوع و قضاوت را به افکار عمومی واگذار می کنیم.

اما نکته ای نیز قابل یاد آوری است و آن این است که کلاً عمل قطع درختان توسط شورای شهر یا شهر داری و هر کس دیگر بدون حضور نماینده منابع طبیعی و صورت جلسه و امضاء طرفین ( حتی درختان خشک) ممنوع می باشد.این موضوع توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و شخص مشاور معاونت جهاد کشاورزی و رییس سازمان یاد شده، بیان گرده است و در این جا مستند آن به استحضار مردم عزیز و شریف شهر مصیری و شهرستان رستم و همه دوست داران محیط زیست رسانده می شود.

نکته بعدی دراین خصوص آن است که علاوه بر تخلفات قانونی صورت گرفته در این رابطه، یک حرکت ناسنجیده نیز صورت گرفته است و آن این است که این عمل در هفته منابع طبیعی و درختکاری صورت گرفته است. خبرگزاری محلی از یک طرف تصویر فرماندار شهرستان را در حال درختکاری نشان می دهد و از سوی دیگر تنه های نابود شده درختان پارک جنگلی شهر را که این امرمتأسفانه حتی از مرز های کشور نیز فراتر رفته است.

اما   چند نکته 

شورای شهر در خصوص علل خشک شدن پارک شرق شهر مصیری به نام پارک پردیس هیچ جوابیه ای ارسال نکرده است.

حال سوال این است آیا آن را قابل جواب نمی داند و یا اینکه جوابی برای آن ندارد. عدم ارسال جواب مبنی بر پذیرش تخلف نیز می تواند باشد.

هم چنین ، به چه دلیل یا دلایلی برخی از اعضای شورای شهر مصیری  با برخوردهای همراه با عصبانیت  و دادن پیغام و پس غام نسبت به منتقد بی احترامی کرده اند، یکی از این آقایان در جا یا جاهایی گفته است که من پسر « فلانی » هستم که فلان و بهمان کرده است ! سوال این است مگر حکومت حسینقلی خانی است که این طور برخورد می کنند؟! نه تو می توانی پدرت باشی و نه منتقد شخصی است که پدر شما یا هر کس دیگر با او برخورد کرده است و اصولاً چنانکه گفتم چنین برخورد هایی در فضای نقد و نظر جای ندارند و چنین فرادی با چنین تفکریشایسته است در طرز تفکر خود تجدید نظر کرده و یا حداقل از صحنه حاضر خارج شوند تا بیشتر از این شان یک جایگاه مردم نهاد را پایین نیاورند! پس سزاوار است این آقایان از اسبی که در ذهن خویش برای خود ساخته اند پیاده شده و با مردم راه بروند و همراه باشند. همراهی بامردم،بوق زدن در خیابان و عرض ارادت و جابجایی مردم با ماشین شخصی و دادن پیامک نیست . این چنین امور که جنبه سمبلیکی دارد ، نمی تواند به عنوان همراهی مثبت و عملی محسوب گردد!

از سوی دیگر مگر منتقد نسبت به مصاحبه شهر دار انتقاد  نکرده است ، چرا ایشان جواب نداده و آقایان شورا ( برابر نامه ای دست نویس و بدون نظم و ترتیب انشایی  منتشر شده در سایت های محلی) مدعی شده اند؟!

همچنین تلخ زبانی های جلسه نزدیک به عید بین شورا و شهردار و نماینده  منتقد و برخی نمایندگان مردم که  صدای موجود در نرم افزار صوتی آن به سمع منتقد رسید ، اورا  بسیار آزرده خاطر کرده است و چنین برخورد هایی را در شان انسان های هزاره سوم نمی داند،  اما جواب چنین برخوردهایی را به درون  سینه سنگین خود ریخته و بایگانی می کند و یا به وقت مقتضی به مردم عزیز اعلام خواهد کرد. این ظلم ها پایدار نخواهد ماند و منتقد نیز سکوتش تا این حدو مرز برای جلوگیری از ایجاد تشویش در بین مردم  بوده است.

مجدداً برای چندمین بار اعلام می شود که نقد وارده بر سخنان شهر دار محترم به منظور ساختن بوده نه ویران کردن. کاش آقایان به جای فرستادن افرادی از کارمندان خود ، جلسه ای تشکیل داده تا رو در رو بسیاری از مسایل بررسی می گردید و حل و فصل می شد.

انتقاد منتقد در شهر خاص شورا یا شهردار فعلی نیست و به ساختار اداری منطقه بر می گردد و لذا هنچنان که سال های سال است در جاهای مختلف منعکس شده است مشکلاتی چون:

جاده کمری بندی، پایانه مسافربری، نبود نظم در وضعیت شهر و نداشتن خط کشی درست و حسابی، نبود میدان میوه و تره بار، وضعیت نابسامان قبرستان که نامه آن به امضاء مردم رسانده شده و مردم منتظر رسیدگی بوده و البته آماده مشارکت هستند،جاده زمین های کشاورزی و سایر مشکلات که برخی نیز به ادارات دیگری مربوط می گردد، به قوت خود باقی است .

البته با همه این وجود عملکرد مثبت دوستان در شهرستان از دید منتقدین دور نمی ماند . به عنوان مثال پارکینگ خاکی در شهر مصیری در ایام عید مشاهده شده و در این جا از مسوولین به خاطر آن تشکر می گردد.
 جمعه 1393/01/15  17:25    admin