تبلیغات
دانش بومی
  • تازه ترین مطالب:
آخرین مطالب
خاصیت ضد عفونی بلوط

خاصیت ضد عفونی بلوط


 در دانش بومی مردم ممسنی و رستم [ و به طور کلی زاگرس نشینان] از جفت  پخته شده جهت ضد عفونی نمودن معده و رحم حیوانات استفاده می شود.


بدین صورت كه اگر حیوانی بر اثر مسمومیت شكمش باد بکند ، جفت پخته به آن می خورانند . در قدیم بزها و گوسفندانی كه پس از زایمان رحمشان عفونت می نمود جفت پخته شده سرد شده را از پایین به آنها تنقیه كرده و برای مدتی سرشان را پایین نگه داشته تا آب جفت در شكمشان مانده و عفونت را از بین ببرد.

در منطقه  زاگرس  به ویژه در ممسنی و اختصاصاً شهرستان  رستم ( بخش مرکزی)  همچنین از آرد بلوط در مواردی چون اسهال و ناراحتی های گوارشی و ضدعفونی استفاده می گردد. در این منطقه در قدیم از پودر زغال بلوط بر زخم ها می پاشیدند تا مداوا گردد.مداوا بدین صورت بود كه زغال را به صورت پودر درآورده سپس بر روی زخم می پاشیدند وروی زخم را باز می كردند . گاه این پودر را با پودر سوخته پارچه یا شاخ بز كوهی مخلوط می كردند و گاه نیز پودر را به همراه پیه مصرف می نمودند تا موجب خوب شدن بافتها ی زخم و از بین بردن چرك( عفونت ) گردد یعنی در واقع ضمن به وجود آوردن پوشش محافظ برای بافتها جلوی میكروبی شدن را بگیرد. چیزی كه امروزه نیز در دانش نوین كاربرد دارد.

 به طور كلی مصرف درمانی پوست بلوط در استعمال خارج بیشتر از مصارف داخل می باشد .

از پوست اولیه( رویه) بلوط در تهیه سورمه( سیرمه)[1] استفاده می كردند. نحوه ساخت آن چنین است.پوست اولیه بلوط را با چو درخت خویش كه در اصطلاح محلی (خشك) می گفتند را با چوب گردو در چاله ای كوچك ریخته و به هم می زدند سپس آتش بلوط بر آن می ریختند و یك ظرف صاف مثل سینی برآن می گذاشتند با سوختن مواد دوده آن بر سینی می ماند كه  سورمه  بود.


سورمه                                       (  پوست گردو+ چوب خویش)+ پوست اولیه بلوط

سورمه تهیه شده راجهت استفاده در چشم به منظور ضد عفونی نمودن چشم بكار می بردند.چون ضمن اینكه كثیفی موجود در چشم را بیرون می ریخت موجب ازدیاد دید چشم نیز می گردید. از نظر دانش نوین  شاید بتوان گفت توجیه آن این است كه به واسطه تانن موجود در پوسته بلوط چشم ضد عفونی می گردد. از موارد دیگر كه از بلوط برای ضد عفونی كردن استفاده می شد ، استفاده در شستشوی رحم زنان بود.  از این رو جفت را پخته می گذاشتند تا ولرم شود و در آن برای مدتی می نشستند و این كار را تا بهبودی ادامه می دادند . از موارد دیگر استفاده از دودمخلوط جفت با كود ماده خر  جهت ضد عفونی رحم زنان بود.

در دانش نوین خاصیت درمانی بلوط را  بیشتر مربوط به تاننی می دانند كه از اجزای آنها فراهم می شود. به طوری كهDr. H.Lelerc   اظهار عقیده نموده این ماده را باید یكی از شاخص ترین موادی دانست كه در عالم گیاهان به وجود می آید. این ماده مهم گیاهی با خواص مختلفی نظیر رسوب دادن آلبومین با به وجود آوردن پوشش محافظ برای بافتها، جلوگیری كردن از عفونی شدن و غیره داراست . مانند سدی جلوی میكروبها را می گیرد و موجبات التیام زخم ها را فراهم می سازد و به علاوه با بكار بردن آن، از ترشح زیاد مخاط ها ممانعت به عمل می آید.

در طب سنتی ایران نیز برای مداوای زخم ها از فراورده های بلوط استفاده می گردد. در این رابطه آمده است:   50 تا 60 گرم پوست شاخه های بلوط را خشك كنید و به صورت گرد در آورید و در یك لیوان آب نمك به مدت 12 دقیقه بجوشانید و بعد بگذارید خنك شود، محلولی كه بدین طریق بدست آورده اید برای شستشوی زرد زخم .... بسیار مفید است.  جفت ، پوست انار شیرین،بلوط مازو را مخلوط كرده و با وازلین  با كره گاوی روزی سه مرتبه بر روی زخم بمالید و روزی سه بار نیز با محلول مركور كرم آن زخم ها را بشویید   

 1 .  Sirma،   البته سورمه سنگ هم وجود داشت و در بعضی جاها نیز با تركیبات دیگری ساخته می شد و لی در ساختن نوع دوم تركیب پوسته بلوط   موجود بود.

  پنجشنبه 1392/08/2  00:46    admin