..... دانش بومی - گیاهان دارویی جنگلی و مرتعی ایران


دانش بومی موتور توسعه پایدار
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

صفحات جانبی:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

گیاهان دارویی جنگلی و مرتعی ایران

نوشته شده توسط:admin
سه شنبه 1392/05/8-19:43

گیاهان  دارویی جنگلی و مرتعی ایران

جنگل ها و مراتع ایران یکی از منابع غنی منابع طبیعی است که در خود انواع منبع مورد زندگی انسان را جای داده است. گیاهان خوراکی، صنعتی و دارویی فراوانی در این جنگل ها و مراتع وجود دارد که هر کدام در جای خود از اهمیت ویژه ای برخوردارند. در این جا به طور مختصر به گیاهان دارویی اشاره می گردد.

آب اندول( او وندول)[1]: درختچه ای است نیشکر مانند اما کوچک تر از آن است. در وسط برگ هایش ساقه (نری)  آن   به شکل نی  و در درونش خالی و دارای آب فراوان است .  در کوه های زاگرس و بیشتر در جاهای معتدل می روید.در طب سنتی محلی جنوب و غرب کشور در قدیم  دارای خاصیت دارویی بوده است. به دلیل داشتن قند افراد دارای قند خون را از خوردنش منع می کنند.


آویشن: آویشن ، به دو دسته تقسیم می گردد.

الف. آویشن کوهی: گیاهی است علفی دارای بوئی معطر و گل های آن کوچک اند. این نوع در سردسیر می روید . مزاج آن سرد است. و خواص درمانی آن به شرح زیر است: بعد اززائیدن زن حامله جوشاندۀ آن جهت رفع تشنگی خورانده می شود و حیض را بیرون می ریزد. برای دردهایی چون نفخ، اسهال و استفراغ ودلپیچه مفید است.


ب. آویش آبی:این نوع گیاه در صحاری و احیاناً کنار آبها می روید.این گیاه دارای مزاجی گرم است. با برنجاس آن را جوشانده وجهت  درمان معده درد استفاده می کنند.

استبرق: [2] از درختان کائوچوکی ایران است که در سواحل خلیج فارس و دریای عمان می روید. دارای برگ هایی شبیه به برگ سیب و بدون دمبرگ است. گل های آن منتهی به لوب های گسترده با تاجی از فلس های پوشیده از تار است. مزاجش گرم است و برای تسکین درد برگ های آن را بر آتش می گذارند تا گرم شود سپس بر موضع قرار می دهند.


اسطوقدوس:[3] گیاهی است بوته ای و چند ساله  پرپشت و دارای ساقه های متعدد و چهار گوش با برگ های باریک و دراز با لبه برگشته و دارای گل های ریز و به رنگ بنفش تیره یا ارغوانی به صورت سنبله است که گل های آن در بهار شکوفه می دهند.روی زمین در تپه های خشک و دامنه های کم ارتفاع به صورت خودرو می روید. دارای مزاج خشک و مزه ای تلخ است. خواص درمانی آن در گل این گیاه است که برای درمان دردهای عصبی، سردردهای تنشی، رفع خستگی، هنگام زایمان و قولنج وسوء هاضمه مفید است. روغن آن برای رفع اگزما، تاول، رفع درد عضلات، درد گردن و شقیقه ها و درمان محل نیش حشرات به کار می رود .


اسفرزه[4] (بنگ، بنگو):گیاهی  است از خانواده بارهنگ و دارای گل های مجتمع به صورت سنبلۀ فشرده است. دارای مزاجی سرد بوده و برای رفع سرما خوردگی مؤثر است و دانه هایش همچنین برای سینه درد مفید است.


افدرا:گیاهی است دارای شاخه های گره دار، کوتاه و سوزنی ، برگ های آن کوچک بیضوی به رنگ سبز کدر است. میوه آن شفاف و به اندازه دانه انار است. دارای مزاجی سرد ودر گذشته مؤثر ترین دارو برای از بین بردن جذام بوده  است.


منبع: دانش بومی ( مجموعه مقالات) نوشته جلال یوسفی با همکاری هادی حسین زاده داورزنی، 1392[1] -Aowvandul

[2] -alotrapis procera

[3] -Lavandula stoechas

[4] -Plantago Psylliumنظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 1392/09/2 00:15

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic