تبلیغات
..... دانش بومی - به بهانه هفته محیط زیست


دانش بومی موتور توسعه پایدار
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

صفحات جانبی:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

به بهانه هفته محیط زیست

نوشته شده توسط:admin
جمعه 1392/03/17-11:00

توسعه پایدار چیست؟

تعاریف بسیاری از توسعه پایدار ارایه شده است ، از جمله این که یک  نقطه عطفی که برای اولین بار در سال1987 پدیدار شد، وجود دارد.

«توسعه که پاسخگوی نیازهای حال حاضر بدون به خطر انداختن توانایی نسل های آینده برای رفع نیازهای خود است.»

اما  توسعه پایداربه چه معنی است؟ نیازهای حال حاضر برای چه کسانی هستند؟ نگاهی موشکافانه و دقیق نشان از پنج تا ده نیاز است که شما باید  در زندگی خود داشته باشید.

آیا شما لیستی از نیازهای متضاد را در کنار هم می خواهید؟ به عنوان مثال، شما به هوای پاک که در این لیست قرار دارد و یک ماشین برای حمل و نقل نیز که در کنار آن در همان لیست موجود است،  نیاز دارید که ممکن است این دو با هم متضاد باشند.

شما چگونه انتخاب می کنید و چگونه تصمیم می گیرید؟

اگر ما در درون خودمان نیازهای متضاد داریم  به آن نیازها و ضریب آنها در یک دیدگاه کلی در یک شهر، مکان و یا جامعه  نگاه چگونه نگاه می کنیم. برای مثال ، هنگامی که نیازهای یک شرکت برای کار گر ارزان با نیازهای کارگران برای دستمزدهای قابل زندگی متضاد است،  چه اتفاقی می افتد؟

چگونه تصمیم می گیریم که با این نیازها تلاقی پیدا کنیم؟مردم فقیر و غنی ؟ شهروندان یا مهاجران؟ افرادی که در شهرها و یا در حومه شهر زندگی می کنند؟ مردم یک کشور یا کشور دیگری؟ شما یا همسایه تان؟ محیط زیست و یا شرکت؟ این نسل یا نسل بعدی؟ وقتی به یک مبادله کردن احتیاج می باشد،چه نیازهایی باید اول در اولویت قرار گیرد؟

 نگاه بلند و کوتاه از توسعه پایدار

نگرانی مردم در ارتباط با توسعه پایدار به این بستگی دارد که هنگام تصمیم گیری های امروز،  برای رفع  نیازهای آینده آنان چگونه بین اهداف اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی( ویا نیازها) تصمیم یگیرند ؟

شما چه نیازهای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی را می توانید در یک پازل بیاورید؟

بسیاری از این اهداف ممکن است در کوتاه مدت با هم در تضاد به نظر برسند.برای مثال رشد صنایع ممکن است با منابع طبیعی در تضاد باشد.

با این حال، در دراز مدت، استفاده مسئولانه از منابع طبیعی کمک خواهد کرد که اطمینان حاصل شود که منابع موجود برای رشد صنعتی پایدار در آینده دور وجود دارد.

مطالعه این معما تعداد پرسش های دشوار را افزایش می دهد. برای مثال، می تواند اهداف بلند مدت اقتصادی رشد کشاورزی پایدار برآورده شود اگر هدف زیست محیطی برای حفظ تنوع زیستی نباشد؟

اگر تعداد زیادی از مردم نتوانند برای برآوردن نیازهای امروزی خود را در دراز مدت برآورده سازند چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما برای دسترسی به آب آشامیدنی سالم برای خود و فرزندانتان مجبور باشید که آب را بجوشانید و در این رابطه به چوب برای تهیه آتش احتیاج دارید، تا آب را بجوشانید تا مریض نشوید و به دلیل نگرانی در مورد جنگل زایی این کار را نکنید و یا اگر شما مجبور شوید برای رفتن سر کار خود، روزانه مسافت طولانی را  پیاده طی کنید و برای جلوگیری از دود اگزوز ماشین به طبیعت از آن وسیله استفاده ننمایید و......[ چه باید کرد]؟

اگر ما تعادل اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی خود را در کوتاه مدت به وجود نیاوریم ( ایجاد تعادل نکنیم) چگونه انتظار داریم که در دراز مدت برای حفظ توسعه موفق باشیم.

شما و خانواده خود در زندگی روزمره و کار خود با چه معضلاتی در سرِ راه توسعه پایدار روبرو هستید؟

امروزه برخی از چالش های متعدد اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بخشی از پازل توسعه پایدار را در سراسر جهان به چالش  کشانده که تصمیم گیری در خصوص تعادل را دشوار کرده است.

هدف از توسعه پایدار بهبود استاندارهای کیفیت و سبک زندگی  مردم است. کیفیت و سبک زندگی در دو نسل حاضر و آینده که بخشی از مسایل اجتماعی از نمونه های مهم آن است و بنابراین نیاز به ارایه خدمات اجتماعی جهانی وجود دارد.

همه مردم در یک جامعه باید  به برخی از کالاها و خدمات اساسی به منظور انجام زندگی مولد و سالم دسترسی داشته باشند.

آموزش و پرورش وسایر آموزش ها  باید نیز در دسترس باشد، به طوری که هر کس دارای فرصت برای به دست آوردن یک زندگی مناسب و معقول و یادگیری مهارت های جدید باشد. دختران باید برای رفتن به مدرسه  با پسران دارای فرصت های یکسان باشند و یا در به دست آوردن شغلی از چنین بستری برخوردار باشند.. زنان باید دسترسی به خدمات تنظیم خانواده اولیه و مراقبت های بهداشتی کافی و تغذیه مناسب برای خود و فرزندان خود را داشته باشند. افراد مسن باید  به مراقبت های پزشکی، امنیت اجتماعی و حقوق بازنشستگی آنها که به دلیل کهولت سن  نیاز آنها به عنوان مسن تر بیشتر می شود ، باید از حمایت بیشتری برخوردار گردند. اطمینان از دسترسی عادلانه به خدمات اساسی، یکی از وظایف اساسی دولت ها در سراسر جهان است.

مسائل محلی / مسائل جهانی

نگرانی های اجتماعی در یک کشور می تواند اثراتش را  به فراتر از مرزهای ملی آن کشور بفرستد.

برای مثال، دسترسی نابرابر به آموزش و پرورش و یا کمبود فرصت های شغلی می تواند منجر به مهاجرت مردم[و فرار مغزها ]گردد. این امر ممکن است به تغییرات عمیقی در کشوری که مردم آن را ترک می کنند،  به وجود آورد. مسایل مهاجران به سایر کشورها، برای حل و فصل معضلاتشان امکان دارد مشکلات و معضلاتی را برای سایر کشورها ایجاد نمایند.[ این امر می تواند در دو منطقه از  یک کشور هم اتفاق بیفد]

وصل کردن مسائل مربوط به بخش های اجتماعی با بخش های اقتصادی و زیست محیطی نیز مد نظر است. مسائل مربوط به بخش های اجتماعی از نزدیک به مسائل اقتصادی از قبیل فقر مرتبط است. در هر جامعه، فقیر که کمترین احتمال برای دریافت مراقبت های پزشکی بهداشت، آموزش، و خدمات تنظیم خانواده را داراست،  نرخ تولد بالا ممکن است، اداره زندگی را  برای این خانواده ها برای دست یازی به  نیازهای اساسی خود و شکستن چرخه فقر با  دشواری روبرو سازد.  مسائل اجتماعی نیز با نگرانی های زیست محیطی مرتبط است. در بسیاری از کشورها، آب آلوده و هوای آلوده عامل افزایش بیماری های منتقله از راه آب و مشکلات تنفسی می باشد، که بار اضافی بر سیستم های مراقبت های بهداشتی محلی است.


بنابراین تنها زمانی توسعه را می توان درک کرد که اطلاعات در مورد شرایط اجتماعی با داده های اقتصادی و زیست محیطی که تاثیر و تاثرکامل[و متقابل] در تصمیم گیری های توسعه در کیفیت زندگی دارند، را در اختیار داشته باشیم . بدین منظور کشورها  برای پاسخگویی به نیازهای مردم خود در حال حاضر و در دراز مدت، دولت هایشان  باید سیاست هایی که موجب تعادل نیازهای اجتماعی با رشد اقتصادی و حفاظت از محیط زیست می شود را در پیش گیرند.

شاخص های اجتماعی


یکی از راه های اندازه گیری سطح توسعه یک کشور است که در اطلاعات اجتماعی مانند نرخ رشد جمعیت، که اندازه گیری افزایش جمعیت یک کشور و نشان دهنده تعداد تولد و مرگ و میر و مهاجرت مردم در داخل و خارج از کشوراست، نمود پیدا می کند و به مادر کشف سایر نرخ های رشد جمعیت، موالید  و..... کمک می کند.

 

منبع                                    : from the World Commission on Environment and Development’s(the Brundtland Commission) report Our Common Future
(Oxford: Oxford University Press, 1987).


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.