تبلیغات
دانش بومی
  • تازه ترین مطالب:
آخرین مطالب
دانش بومی در دامپزشکی

اسهال[1]

اسهال ، آبکی بودن مدفوع ودفع پی درپی آن است که معمولاً دراثر عفونت دستگاه گوارشی یا معده ای وروده ای ایجاد می شود.[1] - Diarrhea

دامداران بومی معتقدند که تغییر درجیره غذایی دام ها نیز یکی از عوامل اسهال است. از این رو تا حد امکان جیره غذایی دام هارا به صورت یک باره تغییر نمی دهند،بلکه آن را بتدریج تغییر می دهند.درسال های پیش، جایگزین کردن خوراک کنسانتره به جای جو درتعلیف دستی دام های عشایر سنگسری و بی دقتی هایی که دراین مورد صورت گرفته بود، موجب اسهال دام ها شد،لذا تا مدت ها عشایر مذکور از مصرف کنسانتره دررژیم غذایی دام های خود اجتناب می کردند. (موسی نژاد، 1370 )

در ممسنی برای رفع اسهال در احشام  بلوط را به آنان می خوراندند.گاه این میوه را با ماست مخلوط کرده و به دام های مبتلا می خوراندند.از دیگر داروهایی که  در ممسنی برای اسهال در دام مفید است  نروک ریواس( نرینه ریواس که تخم ریواس به وسیله آن تولید می شود) و پخته پونه کوهی و اضافه کردن نمک به جیره غذایی دام است.

در مناطق مختلف دنیا از داروهای محلی زیادی برای مداوای اسهال استفاده می گردد.

در هندوستان پوست درخت «خامارا»، ساج، سیب و ماناسپارا را با100 گرم پوست درخت«جامبو» با هم خلوط و آسیاب می کنند و به مدت یک ساعت در یک لیتر آب می خیسانند. سپس آن را از صافی می گذرانند تا ماده ای فراهم شود. به مدت دو روز و هر روز دو بار به حیوان می خورانند.همچنین برای مداوای اسهال خونی در این کشور برخی، از نمک در جیره غذایی دام بیمار استفاده می کنند. آنها نمک را به همراه مواد غذایی طبیعی به  دام می خورانند و یا آن را در چهار لیتر آب حل کرده و به همراه غذا به حیوان می دهند(HoneyBee Newsletter,1998,10).

  سه شنبه 1391/07/18  13:31    admin