تبلیغات
دانش بومی
  • تازه ترین مطالب:
آخرین مطالب
سلفی ها

سَلَفی به گروهی از مسلمانان اهل سنت گفته می‌شود که تنها راه نجات مسلمانان را بازگشت به قوانین قرآن و سنت طبق فهم «سلف صالح» می‌دانند که همان صحابه، تابعین و طبع تابعین هستند. این گروه با هرگونه پیروی از شاخه‌های گوناگون دین و کیش‌گرایی مخالفند و معتقدند که هر مسلمان به راحتی می‌تواند با مراجعه مستقیم به قرآن و سنت دینش را بیاموزد

سلف یا سلف صالح عربی: السلف الصالح به معنی پیشگامان درستکار و عادل است.در اصطلاح خاص اسلامی، سلف به سه گروه زیر اطلاق می‌شود.

1.  صحابه: عربی: الصحابه، «یاران پیغمبر اسلام» به معنی کسانی است که محمد را دیده و در زمان حیات او، دین اسلام را پذیرفته‌اند. کسانی چون عبدالله بن ابی که نفاق آن‌ها در زمان محمد، پدیدار گشته‌است، جزو صحابه محسوب نمی‌شوند. صحابه معمولاً به دو گروه انصار و مهاجرین تقسیم بندی می‌شوند. به زنان صحابه لفظ صحابیات اطلاق می‌شود.

2.  تابعین: عربی: التابعین، «پیروی کنندگان» به کسانی که زمان حیات  حضرت محمد(ص) را درک نکردند اما صحابه آن حضرت را دیده و در زمان حیات آن‌ها دین اسلام را پذیرفته‌اند، و در حال ایمان مرده‌اند، لفظ تابعی اطلاق می‌شود.

3.  تابع تابعین: عربی: تابع التابعین، «پیروی کنندگان از پیروی کنندگان» به کسانی که زمان حیات پیامبر خاتم(ص) و صحابه را درک نکردند اما تابعین را دیده و دین اسلام را از تابعین فراگرفته‌اند لفظ تابع تابعین اطلاق می‌شود.

اقتدا به سلف صالح و پیروی از ایشان از اصول اعتقادی اهل تسنن است با این تفاوت که اهل سنت اعتقاد به عدل صحابه دارند اما تابعین را عادل نمی‌دانند. اقتدا به سلف صالح در نظر اهل سنت به معنی پیروی کورکورانه نیست. از ابوحامد محمد غزالی نقل شده‌است که: «آن چه از پیامبر صلی الله علیه و سلم به ما رسید آن را به سر و دیده گرفتیم، آن چه از صحابه رسید بعضی گرفتیم و بعضی نهادیم، و اما آن چه از تابعین رسید، بدانید که ایشان برای خود کسی هستند و ما هم کسی هستیم»

سلفی‌ها که بسیاری آنها را به تندروی متهم می‌کنند، پایتخت اصلیشان مکه و مدینه است. گاهی به آنان وهابی گفته می‌شود اگرچه کسانی که خود را سلفی می‌خوانند منکر وجود گروهی به نام وهابی هستند.

امروزه گروهی از کسانی که در کشورهای غربی به اسلام می گرایند به افکار این روش فکری-عقیدتی گرایش پیدا می‌کنند. امروزه سلفی‌ها را می‌توان به دو شاخه اصلی تقسیم کرد.

1.     سلفی محافظه کار و درباری

2.     سلفی سیاسی رادیکالی جهادی

از جمله سلفی های معروف می توان به اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده نام برد.

یكی از عوامل مهم درگیری‌های خونین منطقه ، بحث تكفیر شیعیان و مطرح كردن آن از سوی علما و روحانیون افراطی وهابی و سلفی است كه باعث قربانی شدن بسیاری از شیعیان بی‌گناه در منطقه شده است

مفتی مصری:سلفی ها سگ های جهنم هستند

منبع: پایگاه خبری تحلیلی انتخاب

در پی تخریب مقبره و حرم «عبدالسلام الاسمر» از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) از معروف‌ترین امامزادگان قاره آفریقا بسیاری از علما و رهبران مصری این اقدام وهابیون را به شدت محکوم کردند.

به گزارش انتخاب به نقل از ابنا، تخریب اماکن مورد احترام مردم در لیبی به دست وهابیون و سلفیون ـ بویژه تخریب حرم «جناب عبدالسلام الاسمر» از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) ـ خشم مسلمانان جهان، اعم از سنی و شیعه را برانگیخته است.

«دكتر علی جمعه» مفتی عام مصر نیز با صدور بیانیه شدیداللحنی، ضمن محكوم كردن این اقدام تصریح كرد: «سلفی ها، خوارج زمانه و سگ های جهنم هستند كه با تخریب بیوت خداوند و مقدسات مسلمانان، در زمین فساد می كنند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: آنها با تخریب تمدن اسلامی تلاش دارند تا مردم لیبی را به فتنه مذهبی و جنگ های داخلی مشغول سازند.

مفتی مصر حادثه اخیر در لیبی را با اقدامات خشونت آمیز دوران جاهلیت مقایسه كرد و تصریح نمود: «هر مسلمانی باید با کلام و عمل در برابر این گونه اقدامات ایستادگی كرده و مسئولان لیبی نیز باید نسبت به آن واكنش نشان دهند.»

علی جمعه این حرکت وهابیون را اقدامی مجرمانه خواند و از مسئولان لیبیایی نیز خواست که حد محاربه را بر عاملان آنها جاری کند چراکه آنها مبلغان گمراهی و تکفیر مسلمانان هستند که با زبان خود آتش فتنه مذهبی را روشن کرده‌اند.

گفتنی است در ایام سالگرد تخریب قبرستان بقیع، معروف‌ترین امام زاده شمال آفریقا و بزرگترین محل تجمع محبان اهل بیت(ع) توسط وهابی های و سلفیون لیبی و با استفاده از ماشین‏های سنگین، با خاک یکسان شد.

ولی این فاجعه به این جا ختم نشد و وهابی‌ها مزار این امامزاده شریف را تخریب و عمل قبیح نبش قبر را انجام داده و به جسد ایشان جسارت‌ روا داشتند.

حرم «عبدالسلام الاسمر» از نوادگان کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) به عنوان بزرگترین قطب زیارتی شیعیان در کشور لیبی و شمال آفریقا به حساب می‌آمد که این واقعه عظیم در آن رخ داده و جهان اسلام را در بهتی عظیم فرو برده است.

پیش از این نیز مردم لیبی در تظاهراتی اعتراض آمیز، دولت این كشور را كه این حملات را به گروههای افراطی سلفی نسبت می دهند، به بی توجهی به تخریب امکان مقدس متهم کرده بودند.

شایان ذکر است سلفیون پس از انقلاب مصر در آن کشور نیز اقدام به حمله و سوزاندن برخی ضریح‏های مقدس کردند و حتی قصد حمله و تخریب «مقام رأس الحسین(ع)» را هم داشتند که با مقاومت مردم و واکنش شدید «علی جمعه» مفتی مصر و نیز «احمد طیب» شیخ الازهر عقب نشینی کردند.

محمد مرسی رئیس جمهور مصر از حزب النور سلفی است.

  جمعه 1391/06/10  13:16    admin