..... دانش بومی - گفتگوی خبرگزاری خانه ملت با دکتر نوذر شفیعی


دانش بومی موتور توسعه پایدار
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

صفحات جانبی:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

گفتگوی خبرگزاری خانه ملت با دکتر نوذر شفیعی

نوشته شده توسط:admin
جمعه 1391/04/23-15:14

گفتگوی خبرگزاری خانه ملت با دکتر نوذر شفیعی

نوذر شفیعی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در ۳ اجلاس استانبول ۲ ، بغداد و مسکو دستاوردی در مذاکرات حاصل نشد، افزود: علت اصلی ناکامی در مذاکرات این بود که از ابتدا توافق بر سر موضوعاتی که قرار بود در مذاکرات مطرح و دیدگاه‌های طرفین راجع به آن اعلام شود بحث و تبادل نظری انجام نشده بود.
                                     

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی، ادامه شد: طرفین مذاکره در نشست مسکو به این نتیجه رسیدند که ابتدا باید موضوعات در سطح کارشناسان پخته شود، بعد از آن برای جمع‌بندی نهایی در سطح مقامات بالاتر مطرح صورت گیرد. <…>

وی برگزاری نشست در سطح کارشناسان بعد از چند دوره اجلاس را بازگشت به عقب خواند و درباره موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات در سطح کارشناسان، گفت: متاسفانه در دور اخیر مذاکرات علائمی از طرف 1+5 دریافت شد که چندان نمی‌توان به مذاکرات در سطح کارشناسان هم امیدوار بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر تلاش غرب برای طولانی کردن روند مذاکرات، تصریح کرد: به نظر می‌رسد غرب مذاکره را تنها برای مذاکره می‌خواهد، آنها در تلاشند تا با طولانی کردن پروسه مذاکرات، با افزایش فشار تحریم‌ها بر ایران، در نهایت جمهوری اسلامی ایران را وادار به پذیرش خواسته‌های خود کنند، بر این اساس نمی‌توان چندان به نتیجه بخش بودن این دور از مذاکرات در سطح کارشناسان نیز امیدوار بود.

شفیعی با تاکید بر اینکه استراتژی ایران در پرونده هسته‌ای مذاکره است، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از هر مذاکره‌ای استقبال کرده و آن را گامی به جلو می‌داند،بر این اساس اگر در نشست کارشناسان تنها برخی از شبهات مد نظر 1+5 برطرف شود یک گام به جلو خواهد بود حتی اگر تحول محسوسی در روند اصلی مذاکرات حاصل نشود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،با انتقاد از نگاه سیاسی 1+5  به پرونده هسته‌ای ایران، گفت: اگر نگاهی فنی به مذاکرات وجود داشته باشد یعنی همه مسائل در چارچوب مقررات آژانس و معاهده NPTبررسی شود به طور قطع برد با جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

گپی خودمانی!

در سال آخر دوره نمایندگی آقای مرادی اولین نقد را از یک نامه ایشان برای بازگشایی مرکز بسته شده  برگزاری آزمون  سراسری دانشگاه ها در منطقه رستم که حاوی اشتباهات انشایی بود، شروع کردم و دومین نقد را از حوزه تخصصی او که حقوق است. مطلبی تحت عنوان آقای مرادی ممسنی و رستم نماینده می خواهند نه وکیل! که آقای مرادی  نامه ای الکترونیکی برای من  نوشت و به من یادآوری کرد که وظیفه نمایندگی چیست و ادامه  این نام ها منجر به این شد که تا اندازه ای ما به یک نقطه تقریباً مشترک در آن موضوع خاص برسیم.

بدون آنکه آقای دکتر شفیعی عزیز نماینده محترم ایل بزرگ ممسنی و برادران و خواهران فارس، عرب و ترک زبان ساکن در این منطقه را بشناسم یعنی زیارت کرده باشم، با عرض معذرت از ایشان از این مصاحبه ایشان شروع می کنم و بعداً نیز هر جا کاری از ایشان دیدم هم وظیفه خویش می دانم آن را در معرض دید عموم در حد و حدود و وسع سواد خویش ( که بسیار کم هم می باشد) بگذارم و از آن تمجید به عمل آورم. انشاء الله آن روز دیر نباشد.

برخی کلمات را با خط قرمز مشخص کرده ام که جا دارد نویسنده سایت یک نماینده بدان توجه نماید. سایت یک نماینده با سایت یک فرد عادی چون من متفاوت است، بنا براین این تذکر را من وظیفه خود می دانم و هدفم از آن اصلاح و نه افساد است.

جناب آقای دکتر شفیعی

من قبلاً هم در نامه به آقای مرادی و هم در سایتم وظایف نمایندگی را برابر نص قانون اساسی بر شمرده ام و در اینجا از تکرارش صرف نظر می کنم. و در اینجا به شما عرض می کنم آقای شفیعی مردم ممسنی و رستم نماینده می خواهند نه دیپلمات.

اینکه حضرتعالی در کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی عضو هستید، جای بسی افتخار برای منطقه ماست. البته دردی از منطقه دوا نخواهد کرد و یا تاثیرش بسیار کم خواهد بود. اما اینکه شما بخواهید همانند جناب مرادی که در هر سخنرانی کارش این بود که برای گروه فتنه،جریان انحرافی چه می دانم سبز و خاکستری و صورتی و..... حکم صادر کند، کارتان در سخنرانی ها به جای ارایه سیمایی از عملکرد و بررسی مشکلات منطقه، بررسی و واکاوی جریانات سیاست خارجی باشد نیز برای مردم ما تا اندازه ای قابل پذیرش نیست. البته گفتم که این کار خوب و بسیار با اهمیتی است اما برای نمایندگانی که از تهران به جای خوابیدن هر روزه به سفر خارجه بروند نه شما بچه روستایی که درس و دانشگاه خویش را رها کرده و به جان خریدن هجویات بسیار آمده اید تا طرحی نو در اندازید. شما به جای سفرهای مکرری که بدون شک برایتان به کشورهای متعدد پیش خواهد آمد باید به امیر ایوب، تیرازجان، پرشکفت، تیشه گری، میشان و.... سفر کنید و عشایر مانده در راه را که نه آب دارند و نه علف و کشاورزان خسارت دیده از واردات بی رویه دولت نهم و دهم و نیز بی بارشی و برداشتن یارانه نهاده های کشاورزی به جای زندگی دچار یک مرگ تدریجی اند، را دریابید و برای نجاتشان بکوشید.

شک نداریم که شما بچه روستایی بیشتر از هر کس دیگری در این کشور( سایر نمایندگان) به درد ممسنی و رستم آگاه هستید.شما بیایید و پس از 32 سال  پس از انقلاب ممسنی این مأوا و نشیمنگاه پارسیان و انزان نشینان را به مسؤلین این مملکت بشناسانید. وقتی که کارمند خانمی از کمیته امداد امام خمینی(ره) پل دختر اسم ممسنی را نمی دانست، تعجبم کم بود ولی وقتی در یک اداره ثبت احوال در تهران، ممسنی را خمین نوشته بودند و هنگام حضور در محل برای اصلاح سوال می کردند در کجای ایران است من فهمیدم که نمایندگان ما حتی برای شناساندن حوزه انتخابیه خویش به مجلسیان و مسؤلین اجرایی و سایرین هم کاری نکرده اند. و می بینید که هر از گاهی تکه ای از این خاک جدا و به شهرستان یا استانی ملحق می شود و اخیراً منطقه رستم مورد طمع فرماندار یک مرکز استان قرار گرفته بود.

جناب دکتر شفیعی

مردم ممسنی مردمی شجاع، دلیر، مستعد و توانا هستند و پتانسیل های موجود در منطقه آنها نیز برای توسعه نه تنها کافی است بلکه از حد نرمال هم زیادتر است. جالب است بدانید که سال هاست این حقیر و برخی از هم فکرانم در توسعه به مسؤلین گفته و گاه نوشته ایم که بحث توسعه باید از سطح کوچک شروع گردد. منظور از سطح کوچک نه آن است که کارگاهای کوچک راه بیندازیم که آن را را انداختند و شکستش را همه به عین دیدیم، بلکه منظور آن است که از سطحی شروع نماییم که هم دارای پتانسیل لازم برای توسعه پایدار باشیم و هم در مواقعی چون حال که در تحریم هستیم انواع بلیه را مردم ما مجبور نباشند که به جان بخرند.

چه فکر و عقلی و با چه مستنداتی اثبات کرده که کشاورزی در ایران می تواند محور توسعه باشد که  چند دهه دولت های جمهوری اسلامی بر این محور می چرخیدند و از صنعت نفت که بزرگترین بستر بالقوه برای توسعه بود، چشم پوشیده و به کمتر از آب کوهرنگ آن را به صورت خام فروختند و حال که در چرخ دنده های تحریم گیر کرده ایم، به یاد می آید که باید 25 درصد درآمد ناشی از نفت را صرف زیر ساخت های آن نماییم.

من دردانشگاه تهران در سال 1381 با آمار و ارقام ثابت کردم که ایران اگر همه زمین هایش هم آب داشته باشند و هم قابل کشت، نمی تواند کشاورزی  را محور توسعه قرار دهد، تا چه رسد به وضعیتی که در حال حاضر دارد. و در یک سال بعد گفتم که در طول دوران دفاع مقدس نهادهای بهره برداری کوچک خانوادگی در کشاورزی نه تنها ضرر به دنبال نداشته بلکه سود آور نیز بوده اند و الان اندیشمندان توسعه روستایی در کشور به دنبال تشریح این نهادها برای مسؤلین هستند .

جناب دکتر

مردم ممسنی دارای پتانسیل هایی هستند که اگر من یادآور شوم شاید هر خواننده ای از جمله شما خنده اش بگیرد.زیرا شعار اصلی مدرنیزاسیون حذف سنت بود. و ما باور کرده ایم که آن چه داشته ایم همه یا خرافه بوده و یا تاریخ مصرفشان به اتمام رسیده است!

من هم در پایان نامه دوره فوق لیسانس خود[1] و هم در کتاب دانش بومی با تأکید بر جامعه روستایی ایران[2] ثابت کرده ام که یکی از مهمترین بسترهای توسعه در منطقه ممسنی و رستم درخت بلوط است.البته  بسترهایی چون درخت بنه و سایر درخت های خوراکی، صنعتی و گیاهان دارویی در طبیعت کوهستانی منطقه از دید مسؤلین فعلی ما پنهان ماده است. برابر آمار منابع طبیعی در شهرستان ممسنی و رستم یکصد میلیون اصله درخت بلوط وجو دارند که از این تعداد 70% میوه می دهند. یعنی 70 میلیون و متوسط برداشت میوه خشک از این گیاهان 42 کیلو گرم است و متوسط برداشت جفت( تانن) نیز از هر 33 کیلوگرم میوه خشک، یک کیلو گرم است بنابر این با یک حساب سرانگشتی می توان میزان در آمد حاصله از این درخت را حساب کرد.

از جمله موارد استفاده از  اجزاء این درخت که در دانش بومی  برخی وجود  داشته و برخی در دانش نوین نیز تأیید گردیده اند می توان به این موارد اشاره کرد:

کاربرد  غدایی(انسان، حیوان)، کاربرد دارویی( سوختگی، دردهای داخلی معده، خونریزی لسه و دهان،اسهال و.......، موارد بهداشتی)، کاربرد چوب، چوب این درخت هم تحمل فشار را دارد و هم در برابر آب به دلیل وجو تانن موجود در آن ضد آب است لذا در ساختن کشتی ها و نرده های خانه از آن می توان استفاده کرد . البته در تراورس های راه آهن نیز از آن استفاده می گردد.

کاربرد صنعتی:  در مواردی چون ساخت چسب،چاه های نفت، تصفیه نفت ، فیلرهای حفاری و.....

کاربرد در درنگرزی و دباغی: در ساخت رنگ ها و تثبیت انواع رنگ از اجزاء این درخت استفاده می گردد و هم چنین در دباغی و چرم سازی عامل مهم محکم کردن و از طرفی نرم کردن چرم است و....

در محیط زیست بهترین استفاده از این درخت صورت می گیرد. علاوه بر انجام عمل فتوسنتز، این درخت به دلیل داشتن ریشه  ای در هم تنیده خاک را در خود نگه می دارد، بنا براین از فرسایش خاک جلوگیری می کند و از طرفی به دلیل حفظ خاک هر درخت بین 500 تا2000 لیتر آب را در ریشه خود نگهداری می کند و...... که در منابع ذکر شده تفصیل آن آمده است.

مزید بر این ها باید منابع زیر زمینی به ویژه مس، خاک و غیره را هم بدان افزود.

مهمتر از همه استعدادهای انسانی نهفته اما خاموش و ناپیدا را در منطقه نباید فراموش نمود.

جناب دکتر شفیعی عزیز

من و شما نباید دیگر همانند برخی افراد توسعه را در رشد و به ویژه رشد اقتصادی ببینیم که آن هم در منطقه ما تا کنون شکل نگرفته است. مشکل فرهنگی مهمترین چیزی است که باید بدان در همه فرایندهای توسعه توجه کرد که خود حضرتعالی بهتر از امثال من بدان واقفید.

منطقه ما به مدیرانی با تفکری توسعه ای به سبک نو، احتیاج دارد. مدیران در سلسله مراتب بروکراسی قبل در هیچ کجای ایران( نه فقط منطقه ما) نتوانسته اند حتی الفبای توسعه را هم بدانند،تا چه رسد به توسعه پایدار که الان دنیا بدنبال آن است. نمایندگان ما هم اغلب چنین بوده اند! این را بر توهین بر وکلای مردم مگذارید، اگر چنین نیست چرا بعد از چند دهه و بعد از جنگ با این نعمت خدادادی نفت و گاز ما الان باید بنزینمان لیتری 700 تومان باشد(البته فعلاً) .چرا ما نباید الان دارای بهترین پالایشگاه های جهان باشیم و به ریش دنیا با تحریمشان بخندیم. مگر غیر از این است که برنامه دولت ها را نمایندگان مردم در مجلس شورا تصویب می کنند؟!

آقای دکتر شفیعی نماینده محترم

کدام نماینده از حداقل از منطقه ما تا کنون بین نخبگان و تحصیلکردگان ( حتی در تهران در بیخ گوششان) یک جلسه برگزار کرده و از آنان کمک خواسته است؟ مگر نه این است که عده ای چشم و گوش او هستند و دل خوشی مردم ما بر این است که با نماینده راه بروند، او را میهمانی کنند و نهایتاً مدیری را عوض و یا سمتی بگیرند. به نظر شما آن همه دوره گردی و افرادی که ماه ها مزاحم مردم می شدند برای خدا این کار را می کردند؟! اگر چنین است پس چرا پس از مثلاً رد صلاحیت شدن یک نماینده افراد دور و برش( بغیراز عده معدودی) همه او را رها و بلافاصله کس دیگری را دنبال می کنند؟!

جناب شفیعی

 درد دل بسیار است  و وقت شما ذیقیمت. بنابراین به عنوان عضوی از ممسنی که خدمت خود را دوران جوانی به پایان رسانده و در خانه و دانشگاه به دنبال نوشتن و تحقیق هستم، بر آن شدم تا آنچه را خوانده و یا با تمام وجودم لمس کرده ام ( هر آنچه را می شود نوشت) برای شما دوست عزیز بیان نمایم، امید است توانسته باشم با این کار قدمی هر چند کوتاه در راه اصلاح جامعه خویش برداشته باشم.

از خداوند منان می خواهم که شما را در خدمتگذاری به مردم موفق بدارد و قلم مرا جزء در راه خدمت به مردم و برای رضای او قرار ندهد/واسلام علی من التبع الهدی

جلال یوسفی

23تیرماه/1391 شمسی

تهران[1] - دانش بومی استفاده از بلوط در شهرسان ممسنی(1383) ، در رشته مدیریت توسعه روستایی ، دانشگاه تهران ، زیر نظر دکتر مصطفی ازکیا

[2] - یوسفی، جلال- دانش بومی با تأکید بر جامعه روستایی ایران(1390) ، انتشارات راه سبحان با همکاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، تهران( آخر فصل هفم)نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:دوشنبه 1391/06/27 22:41

ممسنی دیگری
شنبه 1391/04/24 02:16
سلام استاد
خوب نوشتید اما خیلی زود
باید اجازه میدادید حداقل یک سال از راه یافتن نوذر شفیعی به مجلس بگذرد تا انتقاد کنید
دوباره هم عجله کردید این نظر من است و قلم شما برای من قابل احترام
پاسخ admin : سلام
زود نوشتم تا روزی نگوید من شما را دیر شناختم یا کسی به من چیزی نگفت. من انتقاد نکرده ام در واقع در لفافه پیشنهاد کرده ام.ایشان به نظر من از همین اول دارد به راهی می رود که غلط نیست اما وفق مراد مردم ممسنی در جریان توسعه هم نیست.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات