..... دانش بومی - قانون انجمن ده و دهبانی


دانش بومی موتور توسعه پایدار
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

صفحات جانبی:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

قانون انجمن ده و دهبانی

نوشته شده توسط:admin
یکشنبه 1390/08/8-21:32

‌قانون تشكیل انجمن ده و دهبانی
‌مصوب 1453/12/25
‌فصل اول - كلیات
  ‌ماده 1 - ده از نظر مقررات این قانون كوچكترین واحد تقسیمات كشوری است كه دارای حوزه معینی بوده و اكثریت ساكنان دایمی آن به یكی از‌فعالیتهای كشاورزی و دامداری و باغداری و صنایع و روستایی و یا نظایر آن اشتغال داشته باشند.

‌ماده 2 - چند آبادی و مزرعه نزدیك یا متصل به هم كه مجموعاً دارای ضوابط ماده یك باشند به پیشنهاد فرماندار و تأیید انجمن شهرستان و‌موافقت وزارت كشور و وزارت تعاون و امور روستاها ده شناخته می‌شود.


‌تبصره - مادام كه وضع بعضی از آبادیها و مزارع از نظر اطلاق عنوان ده روشن نباشد به پیشنهاد فرماندار و تأیید انجمن شهرستان و تصویب‌استاندار تابع نزدیكترین ده خواهند بود.
‌ماده 3 - وزارت كشور حدود حوزه اداری و نام دهات موجود یا دهاتی را كه در آینده به وجود آید به پیشنهاد انجمن شهرستان و با تحصیل‌اطلاعات لازم در زمینه محدوده دهات از وزارت تعاون و امور روستاها و سازمان ثبت اسناد و املاك كشور تثبیت و تعیین خواهد نمود.
‌ماده 4 - وزارت كشور به تدریج از چند ده متصل به به یكدیگر كه دارای وضع جغرافیایی و اقلیمی مشابهی بوده و از نظر اقتصادی و اجتماعی و‌آموزشی و تعاونی با یكدیگر ارتباط و وجه مشترك داشته باشند واحدی به نام دهستان تشكیل خواهد داد كه از لحاظ اداری تابع معینی خواهد بود.
‌ماده 5 - ضوابط و شرایط لازم جهت تشكیل ده و دهستان طبق آیین‌نامه‌ای خواهد بود كه وزارت كشور با جلب نظر وزارت تعاون و امور روستاها‌تهیه خواهد كرد و پس از تصویب هیأت وزیران به موقع اجرا گذارده خواهد شد.
‌ماده 6 - اداره امور هر دهستان به عهده یك نفر دهدار خواهد بود كه از بین افراد واجد شرایط وسیله وزارت كشور انتخاب می‌شود. افرادی كه‌خدمت سپاهی انقلاب را انجام داده‌اند در صورت تساوی شرایط حق تقدم خواهند داشت.
‌تبصره - شرایط احراز سمت دهداری و حدود وظایف و میزان و نحوه پرداخت حقوق دهداران كه از محل اعتبارات موضوع ماده 62 قانون تشكیل‌انجمن شهرستان و استان مصوب سی و یك خرداد ماه 1349 تأمین خواهد شد طبق آیین‌نامه‌ای می‌باشد كه از طرف وزارت كشور با جلب نظر وزارت‌تعاون و امور روستاها تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
مطلب را به طور کامل در اینجا دانلود کنیدنظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:جمعه 1391/07/21 14:32

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات